درباره مجله غذا

مجله غذا با هفده سال انتشار یکی از رسانه های مهم در حوزه تغذیه و نیز صنایع غذایی ایران است.

 

هدف مجله غذا ترویج فرهنگ صحیح تغذیه و ارتقا سلامت جامعه است.

مجله دنیای حیوانات

ورود

این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که چنانچه فاکتور داخلی از معده ترشح نشود با وجود مصرف مقادیر کافی از ویتامین ب 12 باز هم جذب آن صورت نخواهد گرفت و فرد دچار کمبود ب 12 خواهد شد. می توان گفت شایع ترین علت کمبود ویتامین ب 12 سوءجذب آن به علت تولید و ترشح ناکافی فاکتور داخلی است که می تواند ناشی از آتروفی (تحلیل) سلول های معده به علت سالمندی، کمبود ارثی و یا از بین رفتن تولید فاکتور داخلی به دلایل خود ایمنی باشد.
منابع غذایی
همان طور که پیشتر اشاره شد این ویتامین در منابع حیوانی به خصوص در بافت هایی که نیاز به منابع غذایی ویتامینی جهت انجام اعمال حیاتی در تقسیم سلولی در رشد دارند به وفور یافت می شود. غنی ترین منابع آن شامل جگر، قلوه، شیر، تخم مرغ، ماهی، پنیر و گوشت ماهیچه است. از آن جایی که ویتامین ب 12 توسط باکتری ها هم ساخته می شود غذاهای گیاهی فقط در صورت آلودگی یا سنتز باکتریایی حاوی ویتامین ب 12 هستند. جدول 1 میزان ویتامین ب 12 را در برخی از غذاها نشان می دهد.
Vitamin-B12
جدول شماره 2 نیز میزان توصیه شده ویتامین ب 12 را برای گروه های مختلف سنی نشان می دهد.
Vitamin-B12
با توجه به جدول شماره 2 می توان دریافت که برای جلوگیری از اختلالات ناشی از کمبود ویتامین 12، بزرگسالان روزانه باید حدود 2 میکروگرم (002/0 میلی گرم) از این ویتامین استفاده کنند. افرادی که رژیم غذایی آن ها شامل گوشت، شیر و دیگر فرآورده های لبنی است، میزان نیاز روزانه آن ها برطرف شده و نیازی به مصرف مکمل ویتامینی ندارند. اما گیاه خوارانی که از فرآورده های پروتئینی حیوانی استفاده نمی کنند  نیاز به مصرف مکمل خواهند داشت.
کمبود
همان طور که اشاره کردیم ویتامین ب 12 در تقسیم سلولی به خصوص سلول های مغز استخوان (جایی که سلول های خونی تشکیل می شوند) و سلول های عصبی نقش مهمی دارد. کمبود ب 12 باعث توقف در ساخته شدن DNA می شود و در نتیجه سلول هایی که از تقسیم سلول های مادر حاصل می شوند سلول های غیرطبیعی و بزرگ هستند. در حقیقت در کم خونی ناشی از کمبود ویتامین ب 12، سلول های خونی بزرگ و غیرطبیعی می شوند که به آن کم خونی مگالوبلاستیک گفته می شود و مشابه همان حالتی است که به دلیل کم خونی ناشی از کمبود اسید فولیک حاصل می شود. به کم خونی ناشی از کمبود ب 12، کم خونی کشنده گفته می شود که منجر به دریافت ناکافی اکسیژن توسط سلول ها و ایجاد اختلالات سیستم عصبی می شود. اختلالات عصبی دیرتر از کم خونی خود را نشان می دهند و شامل بی حسی، خارش و سوزش پاها و خشک شدن و ضعف عمومی پاها می باشد. ممکن است علائمی نظیر اختلالات ذهنی و افسردگی نیز وجود داشته باشند. علائم دیگر شامل رنگ پریدگی به علت کم خونی، زبان قرمز، صاف و دردناک، تهوع، بی اشتهایی و کاهش وزن می باشند. به جز گیاه خواری مطلق، برخی بیماری ها، عوامل ژنتیکی و برخی جراحی ها نظیر جراحی معده می تواند منجر به کمبود ب 12 گردد.
در مواردی که کمبود ب 12 ناشی از کمبود دریافت آن نمی باشد و کمبود یا فقدان فاکتور داخلی منجر به کمبود آن شده است با مصرف خوراکی ب 12 نمی توان علائم کمبود را برطرف کرد و نیاز به تزریق منظم ویتامین ب 12 وجود دارد که مقدار آن بستگی به شدت بیماری دارد. باز هم تاکید می شود که در این گونه موارد مکمل های خوراکی تاثیری نخواهند داشت و به علت ناتوانی بدن در جذب مقادیر کافی ب 12 نیاز به تزریق مداوم ب 12 در تمام طول عمر خواهد بود.
برخی از داروها نظیر مت فورمین که توسط بیماران دیابتی مصرف می شود ممکن است با جذب ب 12 تداخل داشته باشند. از سوی دیگر ممکن است در برخی موارد آلودگی انگلی منجر به کمبود ب 12 در افراد شود. افراد مبتلا به بیماری سلیاک (عدم تحمل گلوتن) به علت سوءجذب ممکن است دچار کمبود ب 12 گردند. همین طور کسانی که مبتلا به بیماری کرون (بیماری التهاب روده) هستند نیز کمبود ب 12 را به دلیل سوءجذب تجربه می نمایند. حدود 30 درصد سالمندان ممکن است دچار آترونی معده باشند و به همین دلیل فاکتور داخلی در آن ها کم ترشح شده و جذب ب 12 کاهش می یابد.
مصرف ویتامین ب 12، به میزان چندین برابر مقادیر توصیه شده مسمومیتی را در فرد ایجاد نمی کند و در واقع این ویتامین به صورت بالقوه توانایی ایجاد مسمومیت راحتی در مقادیر بالا ندارد و برای آن UL (میزان حداکثر دریافت) مشخص نشده است.
آزاده نجار زاده
{/author}
تمامی حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت رسمی مجله غذا محفوظ می باشد ، و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی سایت سئو گروه طراحان مکس وب